Ziemniak, kartofel, grul, barbol, pyra

Moim skromnym zdaniem ziemniak to potęga, niepozorna bulwa mająca wiele, wiele a nawet bardzo wiele zastosowań.

Ziemniak a zdrowie

Wbrew ogólnemu przekonaniu, ziemniaki są niskokaloryczne (100 g to tylko 80 kalorii). Składają się głównie z wody i węglowodanów w postaci skrobi. Zawierają również wiele witamin np. D, K, C, PP, A i soli mineralnych np. sól, potas, miedź, wapń, żelazo, jod.Oczyszczają organizm ze szkodliwych substancji, poprawiają pracę mózgu, wspomagają układ nerwowy.Kartofel oprócz tego, że jest niskokaloryczny jest też lekkostrawny. Doskonale nadaje się dla maluchów, staruszków, chorych, bezglutenowców ... praktycznie dla wszystkich.

Co dobrego z pyry?

Dzięki nim produkowany jest krochmal, kosmetyki, pasze dla zwierząt, lekarstwa. Przeciętny Polak nie wyobraża sobie życia bez ziemniaków, co mnie akurat jakoś specjalnie nie dziwi biorąc pod uwagę to, że w naszej tradycyjnej kuchni ma bardzo wiele zastosowań. Robimy z nich kluski śląskie, szare, kopytka, pyzy, placki, knedle, tarty, frytki, chipsy, zupy, sałatki, dusimy na purre, smażymy, gotujemy i dodajemy jako składnik zagęszczający do wielu zup. Kartofelków używamy również do produkcji spirytusu, a ze spirytusu robimy wódkę, wódeczkę ukochany polski trunek :).

Odmiany

Na świecie istnieje około 10 tysięcy odmian ziemniaków, u nas znanych jest tylko 129. Oprócz wielu odmian istnieją też cztery typy groli. Typ A to ziemniaki sałatkowe. Typ B ogólnoużytkowy, nadaje się praktycznie do wszystkiego co robi się z ziemniaka. Typ C mączysty doskonały na purre, placki, kluski. Typ D pastewny, niezbyt dobry dla człowieka, ale doskonały dla zwierzaka. Wybierając ziemniaki pamiętajcie o tym by miały one regularny kształt, gładką skórkę bez przebarwień i kiełków.

Reasumując ziemniaki są lekkie, pożywne, łatwe w przygotowaniu i przede wszystkim tanie. Z nich jesteś wstanie bez większego wysiłku przygotować obiad dla całej rodziny. POTĘGA! A wiesz co jest najlepszym dowodem jego wielkości? To, że ma swoje pomniki nie tylko w Poznaniu i Biesiekierzu, ale i w Idaho (Stany Zjednoczone), Sencuri (Słowacja), Ananova (Chorwacja), Prinzendorf (Austria). 🙂

Opublikowane w Ciekawostki i otagowane: , , , , , , .